TCM0J336M8R-V1
  • Manufacturer: Rohm Semiconductor
  • CONEVO NO: TCM0J336M8R-V1
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series TC
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code M
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP TANT 33UF 20% 6.3V 0603