220VXH680MEFC22X45
  • Manufacturer: Rubycon
  • CONEVO NO: 220VXH680MEFC22X45
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Series VXH
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 220 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.51 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP