350TXW22MEFC8X30
  • Manufacturer: Rubycon
  • CONEVO NO: 350TXW22MEFC8X30
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series TXW
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 375 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL