63USC2200MEFC22X30
  • Manufacturer: Rubycon
  • CONEVO NO: 63USC2200MEFC22X30
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Series USC
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.76 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP