| Parameters | |
|---|---|
| Series | CL |
| RoHS | RoHS |
| Ratings | - |
| Features | Low ESL (Multi-Terminal) |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 22 µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0504 (1210 Metric) |
| Thickness (Max) | 0.031" (0.80mm) |
| Voltage - Rated | 4V |
| Size / Dimension | 0.047" L x 0.035" W (1.20mm x 0.90mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | X5R |