RU2012JR047CS
  • Manufacturer: Samsung Electro-Mechanics
  • CONEVO NO: RU2012JR047CS
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series RU
RoHS RoHS
Ratings -
Features Current Sense, Moisture Resistant
Tolerance ±5%
Resistance 47 mOhms
Composition Thick Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.66mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
RES 0.047 OHM 5% 1/3W 0805