SC63CB-220
  • Manufacturer: Signal Transformer
  • CONEVO NO: SC63CB-220
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series SC63CB
RoHS RoHS
Type -
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 22 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
DC Resistance (DCR) 110mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.75 A
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 970mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz