SCIHP1338-8R2M
  • Manufacturer: Signal Transformer
  • CONEVO NO: SCIHP1338-8R2M
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series SCIHP1338
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 8.2 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.543" L x 0.508" W (13.80mm x 12.90mm)
DC Resistance (DCR) 31mOhm
Current Rating (Amps) 8 A
Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 13.5A
Inductance Frequency - Test 200 kHz
FIXED IND 8.2UH 8A 31 MOHM SMD