EFM32G880F128-QFP100T
EFM32G880F128-QFP100T
  • Manufacturer: Silicon Labs
  • CONEVO NO: EFM32G880F128-QFP100T
  • Package: 100-LQFP
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Silicon Labs
Series Gecko
Package Tray
Product Status Discontinued at Digi-Key
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 32MHz
Connectivity EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 86
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.98V ~ 3.8V
Data Converters A/D 8x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-LQFP
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Base Product Number EFM32G880
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
ECCN 5A992C
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 90
ARM® Cortex®-M3 Gecko Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)