SIT8208AC-22-33S-60.000000
  • Manufacturer: SiTime
  • CONEVO NO: SIT8208AC-22-33S-60.000000
  • Package: 4-SMD, No Lead
Parameters
Function Standby (Power Down)
Frequency 60 MHz
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 33mA
Absolute Pull Range (APR) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Series SiT8208
RoHS RoHS
Type XO (Standard)
Output LVCMOS, LVTTL
Ratings -
MEMS OSC XO 60.0000MHZ LVCMOS LV