GCL40000
  • Manufacturer: Sprague-Goodman
  • CONEVO NO: GCL40000
  • Package: Bulk
Parameters
Series FILMTRIM®
RoHS RoHS
Features Low Profile
Q @ Freq 500 @ 1MHz
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Adjustment Type Top
Voltage - Rated 50 V
Size / Dimension 0.268" L x 0.213" W (6.80mm x 5.40mm)
Capacitance Range 1 ~ 40pF
Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
CAP TRIMMER 1-40PF 50V TH