GGC8R500
  • Manufacturer: Sprague-Goodman
  • CONEVO NO: GGC8R500
  • Package: Bulk
Parameters
Series PISTONCAP®
RoHS RoHS
Features General Purpose
Q @ Freq 500 @ 20MHz
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Adjustment Type Side
Voltage - Rated 750 V
Size / Dimension 0.312" Dia (7.92mm)
Capacitance Range 0.8 ~ 8.5pF
Dielectric Material Glass
Height - Seated (Max) 0.562" (14.27mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
CAP TRIMMER 0.8-8.5PF 750V TH