GGP8R511
  • Manufacturer: Sprague-Goodman
  • CONEVO NO: GGP8R511
  • Package: Bulk
Parameters
Series PISTONCAP®
RoHS RoHS
Features General Purpose
Q @ Freq 500 @ 20MHz
Part Status Obsolete
Mounting Type User Defined
Adjustment Type Side
Voltage - Rated 750 V
Size / Dimension 0.250" Dia (6.35mm)
Capacitance Range 0.8 ~ 8.5pF
Dielectric Material Glass
Height - Seated (Max) 0.547" (13.89mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
CAP TRIMMER 0.8-8.5PF 750V