GNF8R050
  • Manufacturer: Sprague-Goodman
  • CONEVO NO: GNF8R050
  • Package: Bulk
Parameters
Series PISTONCAP®
RoHS RoHS
Features General Purpose
Q @ Freq 1000 @ 250MHz
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Adjustment Type -
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 0.118" Dia (3.00mm)
Capacitance Range 0.8 ~ 8pF
Dielectric Material Sapphire
Height - Seated (Max) 0.470" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
CAP TRIMMER 0.8-8PF 500V TH