GQL5R500
  • Manufacturer: Sprague-Goodman
  • CONEVO NO: GQL5R500
  • Package: Bulk
Parameters
Series PISTONCAP®
RoHS RoHS
Features Sealed
Q @ Freq 1500 @ 20MHz
Part Status Obsolete
Mounting Type Through Hole
Adjustment Type Side
Voltage - Rated 1250 V
Size / Dimension 0.312" Dia (7.92mm)
Capacitance Range 0.6 ~ 5.5pF
Dielectric Material Quartz
Height - Seated (Max) 0.922" (23.42mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
CAP TRIMMER 0.6-5.5PF 1250V TH