RNCF1206BKC3K01
  • Manufacturer: Stackpole Electronics Inc
  • CONEVO NO: RNCF1206BKC3K01
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series RNCF
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±0.1%
Resistance 3.01 kOhms
Composition Thin Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
RES 3.01K OHM 0.1% 1/3W 1206