RNCF2512DTC56R2
  • Manufacturer: Stackpole Electronics Inc
  • CONEVO NO: RNCF2512DTC56R2
  • Package: 2512 (6432 Metric)
Features Automotive AEC-Q200
Tolerance ±0.5%
Resistance 56.2 Ohms
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Size / Dimension 0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 2512
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
RES 56.2 OHM 0.5% 1W 2512