HBW221M1ETR-0810S
  • Manufacturer: SURGE
  • CONEVO NO: HBW221M1ETR-0810S
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series HBW
RoHS RoHS
Type Hybrid
Ratings -
Features -
Impedance 27 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.6 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM POLY HYB 220UF 25V SMD