BRC2012T2R2MD
  • Manufacturer: Taiyo Yuden
  • CONEVO NO: BRC2012T2R2MD
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series BR, C Type
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
DC Resistance (DCR) 143mOhm Max
Current Rating (Amps) 1 A
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 350MHz
Current - Saturation (Isat) 1.1A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
FIXED IND 2.2UH 1A 143 MOHM SMD