CB2016T2R2M
  • Manufacturer: Taiyo Yuden
  • CONEVO NO: CB2016T2R2M
  • Package: 0806 (2016 Metric)
Parameters
Series CB
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 169mOhm Max
Current Rating (Amps) 1 A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0806 (2016 Metric)
Frequency - Self Resonant 70MHz
Current - Saturation (Isat) 510mA
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
FIXED IND 2.2UH 1A 169 MOHM SMD