CBC2012T100K
  • Manufacturer: Taiyo Yuden
  • CONEVO NO: CBC2012T100K
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series CB, C Type
RoHS RoHS
Type Wirewound
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 10 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
DC Resistance (DCR) 1.56Ohm Max
Current Rating (Amps) 340 mA
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 40MHz
Current - Saturation (Isat) 240mA
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
FIXED IND 10UH 340MA 1.56OHM SMD