HMF316B7103MFHT
  • Manufacturer: Taiyo Yuden
  • CONEVO NO: HMF316B7103MFHT
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series M
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 10000 pF
Part Status Active
Applications Automotive, SMPS Filtering
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.049" (1.25mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP, MLCC, 1206/3216, 100V, X7R,