PAS409SR-VA5
  • Manufacturer: Taiyo Yuden
  • CONEVO NO: PAS409SR-VA5
  • Package: Coin, Wide Terminals - Same Sides
Parameters
Series PAS
RoHS RoHS
Tolerance -
Capacitance 40 mF
Part Status Obsolete
Termination SMD (SMT) Tabs
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Coin, Wide Terminals - Same Sides
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.189" Dia (4.80mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.55mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP 40MF 2.5V SURFACE MNT