3270P504K
  • Manufacturer: TE Connectivity Passive Product
  • CONEVO NO: 3270P504K
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 500 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 16
Size / Dimension Rectangular - 0.250" x 0.175" Face x 0.205" H (6.35mm x 4.45mm x 5.21mm)
Termination Style Gull Wing
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 500K OHM 0.25W GW SIDE