3631B2R5ML
  • Manufacturer: TE Connectivity Passive Product
  • CONEVO NO: 3631B2R5ML
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series 3631, Sigma Inductors
RoHS RoHS
Type -
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.5 µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR) 16mOhm Max
Current Rating (Amps) 6.2 A
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
FIXED IND 2.5UH 6.2A 16 MOHM SMD