409HA203M
  • Manufacturer: TE Connectivity Passive Product
  • CONEVO NO: 409HA203M
  • Package: Bulk
Parameters
Series 409, Citec
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Resistance 20 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Top and Bottom Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.453" x 0.346" Face x 0.244" H (11.50mm x 8.80mm x 6.20mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN TOP/