4275P203K
  • Manufacturer: TE Connectivity Passive Product
  • CONEVO NO: 4275P203K
  • Package: Box
Parameters
Series 4275, Citec
RoHS RoHS
Tolerance ±10%
Resistance 20 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Square - 0.274" x 0.268" Face x 0.189" H (6.95mm x 6.80mm x 4.80mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN TOP