CT15NV12502M
  • Manufacturer: TE Connectivity Passive Product
  • CONEVO NO: CT15NV12502M
  • Package: Bulk
Parameters
Series CT15, Citec
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Resistance 5 kOhms
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Square - 0.610" x 0.591" Face x 0.232" H (15.50mm x 15.00mm x 5.90mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Carbon
Temperature Coefficient ±500ppm/°C
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN TOP