HSC250220RJ
  • Manufacturer: TE Connectivity Passive Product
  • CONEVO NO: HSC250220RJ
  • Package: Axial, Box
Parameters
Series HS, CGS
RoHS RoHS
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style Terminal Screw Type
Resistance 220 Ohms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 250W
Package / Case Axial, Box
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 4.291" L x 2.874" W (109.00mm x 73.00mm)
Coating, Housing Type Aluminum
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Temperature Coefficient ±30ppm/°C
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 250W