SC10100KT
  • Manufacturer: TE Connectivity Passive Product
  • CONEVO NO: SC10100KT
  • Package: Axial
Parameters
Series SC10, Sigma Inductors
RoHS RoHS
Type -
Ratings -
Features -
Q @ Freq 45 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 10 µH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Material - Core -
Size / Dimension 0.165" Dia x 0.394" L (4.20mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 900mOhm Max
Current Rating (Amps) 510 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 45MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
FIXED IND 10UH 510MA 900 MOHM TH