SC154R7KT
  • Manufacturer: TE Connectivity Passive Product
  • CONEVO NO: SC154R7KT
  • Package: Axial
Parameters
Series SC15, Sigma Inductors
RoHS RoHS
Type -
Ratings -
Features -
Q @ Freq 33 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 4.7 µH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Material - Core -
Size / Dimension 0.165" Dia x 0.394" L (4.20mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 2.6Ohm Max
Current Rating (Amps) 300 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 90MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
FIXED IND 4.7UH 300MA 2.6 OHM TH