SC30180KT
  • Manufacturer: TE Connectivity Passive Product
  • CONEVO NO: SC30180KT
  • Package: Axial
Parameters
Series SC30, Sigma Inductors
RoHS RoHS
Type -
Ratings -
Features -
Q @ Freq 50 @ 2.5MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 18 µH
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Material - Core -
Size / Dimension 0.165" Dia x 0.394" L (4.20mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 3.1Ohm Max
Current Rating (Amps) 239 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 30MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz
FIXED IND 18UH 239MA 3.1 OHM TH