TPLC-3R8/20MR10X16
  • Manufacturer: Tecate Group
  • CONEVO NO: TPLC-3R8/20MR10X16
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series TPLC
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Capacitance 20 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 3.8 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Operating Temperature -15°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm @ 1kHz
CAP LITH HYBRID 20F 3.8V T/H