TPLC-3R8/270MR18X40
  • Manufacturer: Tecate Group
  • CONEVO NO: TPLC-3R8/270MR18X40
RoHS RoHS
Tolerance ±20%
Capacitance 270 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 3.8 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -15°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm @ 1kHz
CAP LITH HYBRID 270F 3.8V T/H