TPLH-2R7/44WR12X46
  • Manufacturer: Tecate Group
  • CONEVO NO: TPLH-2R7/44WR12X46
Tolerance -
Capacitance 44 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.209" (5.30mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 2.7 V
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.890" (48.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm @ 1kHz
CAP 44F 2.7V THROUGH HOLE