TPLH-3R0/100WR18X60
  • Manufacturer: Tecate Group
  • CONEVO NO: TPLH-3R0/100WR18X60
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series TPLH-Radial 3V
RoHS RoHS
Tolerance ±5%
Capacitance 100 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 65°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 2.421" (61.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm @ 1kHz
CAP 100F 3.0V T/H