TPLH-3R0/350SS35X61
  • Manufacturer: Tecate Group
  • CONEVO NO: TPLH-3R0/350SS35X61
  • Package: Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Parameters
Series TPLH-Snap-In
RoHS RoHS
Tolerance -
Capacitance 350 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.902" (22.90mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Voltage - Rated 3 V
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.480" (63.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 4mOhm
CAP 350F 3V THROUGH HOLE