74LVCZ16240ADGVRG4
74LVCZ16240ADGVRG4
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: 74LVCZ16240ADGVRG4
  • Package: 48-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series 74LVCZ
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Logic Type Buffer, Inverting
Number of Elements 4
Number of Bits per Element 4
Input Type -
Output Type 3-State
Current - Output High, Low 24mA, 24mA
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)