LM2574N-12/NOPB
LM2574N-12/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM2574N-12/NOPB
  • Package: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Tube
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 52kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number LM2574
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 40
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 500mA 8-DIP (0.300", 7.62mm)