LM2595SX-3.3/NOPB
LM2595SX-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM2595SX-3.3/NOPB
  • Package: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Tape & Reel (TR)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 150kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-5
Base Product Number LM2595
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 500
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA