LM2596T-3.3/NOPB
LM2596T-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM2596T-3.3/NOPB
  • Package: TO-220-5 Formed Leads
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Tube
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3A
Frequency - Switching 150kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-5 Formed Leads
Supplier Device Package TO-220-5
Base Product Number LM2596
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 45
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-220-5 Formed Leads