LM2651MTCX-3.3/NOPB
LM2651MTCX-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM2651MTCX-3.3/NOPB
  • Package: 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 14V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1.5A
Frequency - Switching 300kHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 16-TSSOP
Base Product Number LM2651
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.5A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)