LM2678S-12/NOPB
LM2678S-12/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM2678S-12/NOPB
  • Package: TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Tube
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 15V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 5A
Frequency - Switching 260kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device Package DDPAK/TO-263-7
Base Product Number LM2678
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 45
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 5A TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA