LM2852YMXA-3.3/NOPB
LM2852YMXA-3.3/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM2852YMXA-3.3/NOPB
  • Package: 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Package Tube
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.85V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 2A
Frequency - Switching 500kHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 14-HTSSOP
Base Product Number LM2852
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 94
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)