LM285BYMX-2.5/NOPB
LM285BYMX-2.5/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM285BYMX-2.5/NOPB
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Current - Output 20 mA
Tolerance ±1.5%
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 120µVrms
Current - Cathode 20 µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number LM285
HTSUS 0000.00.0000
Standard Package 1
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1.5% 20 mA 8-SOIC