LM2937ESX-15/ELLI942
LM2937ESX-15/ELLI942
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM2937ESX-15/ELLI942
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Current - Supply (Max) 20 mA
PSRR -
Control Features -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)