LM3502SQ-16/NOPB
LM3502SQ-16/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM3502SQ-16/NOPB
  • Package: 16-WFQFN Exposed Pad
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Type DC DC Regulator
Topology Step-Up (Boost)
Internal Switch(s) Yes
Number of Outputs 2
Voltage - Supply (Min) 2.5V
Voltage - Supply (Max) 5.5V
Voltage - Output 16V
Current - Output / Channel 400mA (Switch)
Frequency 1MHz
Dimming PWM
Applications Backlight
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 16-WQFN (4x4)
Base Product Number LM3502
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 400mA (Switch) 16-WQFN (4x4)