LM3503ITL-25/NOPB
LM3503ITL-25/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM3503ITL-25/NOPB
  • Package: 10-WFBGA, DSBGA
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Number of Outputs 2
Voltage - Supply (Min) 2.5V
Voltage - Supply (Max) 5.5V
Voltage - Output 25V
Current - Output / Channel 600mA (Switch)
Frequency 1MHz
Dimming Analog, PWM
Applications Backlight
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package 10-TµSMD (1.9x2.07)
Base Product Number LM3503
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 250
LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 600mA (Switch) 10-TµSMD (1.9x2.07)