LM3530TMX-40/NOPB
LM3530TMX-40/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM3530TMX-40/NOPB
  • Package: 12-WFBGA, DSBGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type DC DC Regulator
Topology Step-Up (Boost)
Internal Switch(s) Yes
Number of Outputs 1
Voltage - Supply (Min) 2.7V
Voltage - Supply (Max) 5.5V
Voltage - Output 40V
Current - Output / Channel 30mA
Frequency 500kHz
Dimming PWM
Applications Backlight
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 12-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package 12-DSBGA
Base Product Number LM3530
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 30mA 12-DSBGA