LM3533TMX-40/NOPB
LM3533TMX-40/NOPB
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • CONEVO NO: LM3533TMX-40/NOPB
  • Package: 20-WFBGA, DSBGA
Type DC DC Regulator
Topology Step-Up (Boost), Switched Capacitor (Charge Pump)
Internal Switch(s) Yes
Number of Outputs 7
Voltage - Supply (Min) 2.7V
Voltage - Supply (Max) 5.5V
Voltage - Output 40V
Current - Output / Channel 30mA
Frequency 500kHz, 1MHz
Dimming PWM
Applications Backlight
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package 20-DSBGA
Base Product Number LM3533
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
LED Driver IC 7 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost), Switched Capacitor (Charge Pump) PWM Dimming 30mA 20-DSBGA